Seasta Satış

Deniz Ulaşımında İnsan ve Araç Taşımacılığı yapan kurumlar için geliştirilmiş olan SEASTA, Türkiye’de bu sektörde üretilen ilk ERP Uygulamasıdır. Denizcilik sektöründe lider şirketler tarafından kullanılmakta ve ihtiyaçlar doğrultusunda her gün geliştirilmekte, bünyesine yeni özellikler katılmaktadır.

Satın Al

custom-header

Seasta Satış Özellikleri :

Nakit Satış İşlemleri

Yaya yada Araç ile gelen yolcunun ödemesini nakit yaparak biletini aldığı hem malî hemde istatistik datanın satışla beraber otomatik oluştuğu satış şeklidir. Nakit satışlar Yazarkasa X PLU Raporu’ndan rahatlıkla takip ve tespit edilebilir.

Kredili Geçiş İşlemleri

Şirketin eski politikaları gereği açık cari hesapla çalıştığı kurumlar olabiliyor, bu tarz kurumlarla olan çalışmaları yönetebilme adına tasarlanmış bir modüldür. Örneğin bölgedeki Jandarma Alayı’na ait araçlar ve askerler geçerken SeaSta ‘nın vereceği irsaliye benzeri bilgi çıktısı ile hem sistem içindeki kayıtla hemde fiziksel evrakla ödemenin takibi her 2 kurum arasında yapılabilir.

Aktarmalı Satış İşlemleri

Kampanyalı durumların yönetimi için tasarlanmıştır. Direk gidiş olmayan 2 nokta arası aktarmalı gidişleri yönetmek için planlanmıştır. Örneğin Çanakkale – Gökçeada güzergâhı, Çanakkale – Eceabat arası deniz yolu, daha sonra 10 km karayolu, daha sonra Kabatepe – Gökçeada şeklinde bir güzergahtır. Bu tarz gidişlerde misafire aktarmalı bilet verilir ve ikinci noktadan gemiye binişinde de bu geçişler sisteme aktarım olarak işlenir. İstatistiki olarak gidişler, tipleri ve diğer dataları tutulmuş olur.

Serbest Geçiş İşlemleri

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri, yerel yönetimden Vali Bey ve yardımcılarının, Belediye Reisi ve şirket personelinin geçişlerinde bu geçişler ücretsiz yapılabilir ve ücretsiz yapılan bu geçişler sistemde kayıt altına alınmaktadır.

Günü Birlik Geçiş İşlemleri

Kampanyalı durumların yönetimi için tasarlanmıştır. Geçiş işleminin gerçekleştiği gün içerisinde karşıdan dönüşlerin ücretsiz yada gidiş ücretine dahil olduğu durumlarda kullanılan işlem tipidir.

Kartlı Geçiş İşlemleri

RFID Mifare kartlı geçiş sistemi ile hem yayalar için hem araçlı geçişler için Kartlı Geçiş Sistemi kurulmaktadır. Aynı zamanda bir çok araç sahibi, kurumsal işletmelerinde geçişlerini kolay yönetmeleri sağlanmakta ve tek ödeme ve örneğin 100 aracın bu ödeme havuzunu kullanması sağlanmaktadır. Kartların güvenliği maksimum seviyede olup kırılma imkanı söz konusu değildir. Kart kırılması yada kaybolması gibi durumlarda herhangi bir kayıp yaşanmamakta sadece yeni bir kart temin edilmekte ve kuruma tahsis edilmektedir.

Kartlı geçişler iskele üzerindeki yoğunluğu da hızlı bir şekilde çözmektedir. Kartlı geçiş Nakit Satış’lardan 10-15 saniye daha hızlı gerçekleşmektedir.  Yayalar, kartları ile turnikeler üzerinden alana geçiş işlemi yapmakta, bakiyeleri anında güncellenmekte ve gemi doluluğu gibi datalar hızla oluşturulup merkeze iletilmektedir.

Satış Arama – Bulma

Yapılan satışın iptal edilmesi yada bir başka sefere taşınması durumunda yada herhangi bir detaya bakılması gerektiğinde satışın ekranda bulunması gerekecektir. Her satış barkod numarası ile kolayca birbirinden ayırt edilmekte ve bulunabilmektedir. Satış bulunduktan sonra da kolaylıkla iptal yada istenen işlem yapılabilmektedir

Satış İptal İşlemleri

Satış iptali SeaSta ‘dan satış ekranından bulunup iptal edillmesi yolu ile yapılır. Ancak yazılım içerisinden iptal etmekle beraber fiziksel fişide iptal etmek gerekir. Bu durumlarda yazarkasa fişinin de amirlere ibrazı gerekli tutulmalı, açıkların oluşması engellenmelidir.

Satış Aktarım İşlemleri

Herhangi bir sefer ile gidecek yaya yada aracı diğer bir sefere tek tek yada toplu olarak transfer edebilirsiniz. Sefer iptal edilebilir, seferi yapacak gemi bozulabilir veya gemi değiştirilebilir. Tüm bu seferdeki satışların başka bir sefere aktarılmasının yazılımda bir karşılığı vardır.